niedziela, 26 lutego 2012

Tenis ziemny

Karol Ch. z Zaskrońca walczy o sprawność mistrza tenisa ziemnego. Napisał więc krótki tekst wyjaśniający najważniejsze zasady. Oto on:

Wymiary kortu:
Długość kortu wynosi 23,77 metra, szerokość 8,23 metra w przypadku gry pojedynczej lub 10,97 metra w przypadku rozgrywania gier podwójnych. Poprzez środek kortu przechodzi siatka, której wysokości wynosi 91,5 centymetra. Wewnątrz pola gry wyznaczone są dodatkowe linie, które wyznaczają specjalne pole – tzw. karo serwisowe. Na boisku tym gra się rakietą, które długość nie może przekraczać 73,66, a szerokość 31,75 centymetrów.

Przepisy gry
Grę rozpoczyna się podaniem czyli tzw. serwisem. Serwujący musi stać nieruchomo dwoma stopami poza linią końcową kortu. Prawidłowe podanie polega na wyrzuceniu piłki w górę i uderzenie jej rakietą zanim ta odbije się o podłoże. Serwis jest ważny, gdy serwujący przerzuci piłkę ponad siatkę i trafi w pole kara serwisowego, umieszczonego po przekątnej kortu. Serwis wykonuje się na przemian z lewej i prawej strony kortu. W razie złego wprowadzenie piłki do gry, serwującemu bez żadnych konsekwencji przysługuję wprowadzenie piłki drugim podaniem. Zawodnik serwuje aż do zakończenia całego gema. W
kolejnym gemie serwujący staje się odbierającym i odwrotnie. Zawodnik przegrywa punkt, gdy: nie uda mu się jej przebić na drugą stronę siatki, piłka odbije się dwukrotnie na jego stronie, rzuci rakietą i trafi nią w piłkę, przebiję piłkę przez siatkę, ale ta trafi na aut. Piłka, która upadnie na linie pola gry jest piłką prawidłową. W przypadku sporu na niektórych nawierzchniach ślad może być sprawdzony przez sędziego lub następuję komputerowa symulacja lotu piłki – tzw. „challenge”. Dopuszczalne jest dotknięcie siatki przez piłkę. Nie dotyczy to serwisu.

Punktacja:
Aby wygrać gema, należy zdobyć w nim cztery punkty. Pierwszy punkt zapisuje się jako 15, drugi jako 30, trzeci jako 40, a czwarty jako wygrany gem. Wyjątkiem jest sytuacja przy stanie 40-40. Stan ten nazywany jest równowagą. Od tego momentu gra się na tzw. „przewagi (gracz musi zdobyć dwu punktową przewagę). Sześć wygranych gemów daje wygranie seta. Obowiązuje tu jednak zasada prowadzenia przynajmniej dwoma gemami. Jeżeli jednak doprowadzi się do wyniku 6-6, zasada ta nie obowiązuje. Rozgrywany jest wtedy specjalny gem – tie break. Gem ten rozgrywa się do 7 wygranych punktów lub dwupunktowej
przewagi. W gemie tym zawodnicy mają po 2 podania na przemian. Pierwszy podający serwuje raz.
Mecz kończy się, gdy jeden z zawodników zwycięży 2 sety (kobiety i mężczyźni) lub 3 sety (niektóre turnieje męskie).

Serwis:
To uderzenie rozpoczynające akcję. Zawodnik wyrzuca piłkę do góry, a następnie trafia w nią w najwyższym punkcie lotu. Piłka musi trafić w przekątną część kortu po stronie przeciwnika, w karo.

Forehand:
To uderzenie piłki wewnętrzną stroną rakiety. Dla zawodnika praworęcznego zaczyna się z prawej strony, a dla leworęcznego z lewej.

Backhand:
To uderzenie piłki zewnętrzną stroną rakiety. W przypadku zawodników praworęcznych to zagranie, które rozpoczyna się z lewej strony, natomiast dla tenisistów leworęcznych z prawej strony ciała. Można go wykonywać jedną ręką lub oburącz.

Wolej:
To uderzenie grane z powietrza przed odbiciem się piłki od podłoża najczęściej w pobliżu siatki.

Smecz:
Przypominające serwis uderzenie piłki znad głowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz